Initial List of Applicants/Nominees for ARMM OICs 2011-2013 – UPDATED!

Initial List of Applicants/Nominees received by the PMS and DILG Office of Assistant Secretary for Muslim Affairs and Special Concerns as of 23-Aug-2011

These are the initial list of applicants/nomineeswhose applications/nominations were received by the ARMM Screening Committee Secretariat before the issuance/publication of the Notice to the Public on 19 August 2011. These applicants/nominees are requested to resubmit their applications with complete documentary requirements listed in the Notice on or before 5pm of August 26, 2011.

OIC-Regional Governor

1. Abantas, Zulfikar J.
2. Abubakar, Ismael B.
3. Ali, Omar “Solitario”
4. Ali, Sanchez
5. Alonto Abdani T.
6. Alonto, AbulKhayr D.
7. Alonto-Lucman, Datu Norodin
8. Amir – Hussin, Datu Salipada A.
9. Balangi, Maulana A.
10. Barra, Dr. Hamid A.
11. Boyog-Mama, Datu Yusoph
12. Camlian, Al
13. Candao, Zacaria A.
14. Datimbang, Sultan Bobby M.
15. Dianalan, Jiamil M.
16. Dilangalen, Datu Didagen “DIGS”
17. Dimaporo, Hatta Dimakuta
18. Djamla, Sultan Aleem Abdulmajeed D.
19. Esmael, Abdelnasser V.
20. Hadjinor, AlimAbdulbasit A.
21. Halipa, Sulay H.
22. Hassan, Hatimil E.
23. Hassan, Nur Abubakar
24. Hataman, Mujib S.
25. Husein, Dr. Jaypee Basheer A.Y.
26. Isnaji, Alvarez C.
27. Jaafar, Ghazali
28. Jamhal, iHadja Jeanette D.
29. Kabalu, Mustapha “Eid”
30. Langkuno, Abdulkarim T.
31. Lanto, Macabangkit B.
32. Lucman, Datu Alrashed A.
33. Lucman, Datu Norodin Alonto
34. Maglangit, Raida B.
35. Mambuay, Cader B.
36. Mamondiong, Guiling A.
37. Mangudadatu, Esmael “Toto”
38. Mangudadatu, Pax
39. Mastura, Al – haj, Datu Tucao Ahmad
40. Mastura, Kudarat V, Sultan Abdulaziz Salim D.
41. Mastura, Michael
42. Mimbatas, Aleem Abdul Aziz
43. Moner, Aleem Ansarodin S Lucman
44. Muhammad, Yusoph I. “Datu Oskie”
45. Mujiv, Hataman
46. Pangarungan, Saidamen B.
47. Pundato, Dimasangcay A.
48. Saludin, Saidina Eysa
49. Sani, Punduma B.
50. Saud Al – Haj, Sultan Mangakop U.
51. Sayre, Datu Said Ja- Alain
52. Sadain, Mehol
53. Sema, Datu Muslimin G.
54. Sharief-Ador, Dra. Norma M.
55. Solaiman, Ali – Asgar M.
56. Tago, Paisalin D.
57. Tamano, Salipada S.
58. Tillah, Ide
59. Timuay, Ust. Jayton Jala
60. Ulangkaya, Salipada T.

OIC-Regional Vice Governor

1. Abubakar, Hji Lad Jakaya S.
2. Alonto, Zafrullah M.
3. Datimbang, Bobby M.
4. Hadjinor, Alim Abdulbasit
5. Ladjalahal, Hamid K.
6. Mamondiong, Atty. Guilling
7. Pacalna, Baguinda – Ali Acmad
8. Tago, Paisalin D.

OIC-Regional Legislative Assembly Members

Basilan
1. Abasal, Atal J.
2. Abdurahman, Taib A.
3. Akbar, Omar M.
4. Alam, Mursidi M.
5. Al-Amin, Ahmad Y.
6. Awilun, Abdalun H.
7. Hamja, Jarah A.
8. Hussein, Jaypee Basheer A. Y.
9. Ibama, Amad Julian
10. Insung, Nathan B.
11. Mamang, Mario M.
12. Mujahid, Alim Abdulmuhmin A.
13. Sahao, Albert A.
14. Said, Jubaira S.
15. Salajin Al Hadj, Sakib A.
16. Sampang, Ustadz Datu Jhularab
17. Samsa, Mohammad Alih Mustal
18. Wahi, Abdulsalim K.

Lanao del Sur (1st District)
1. Alonto, Datu Haj Ansari D.
2. Amate, A’lim Saad Ibrahim
3. Balangi, Maulana A.
4. Bansao, Amrosi D.
5. Cali, Paisal I.
6. Disamburun, Alinog M.
7. Dumarpa, FaydahManiri
8. Gandamra, Majul U.
9. Gutoc, Samera A.
10. Ismael, Aquil P.
11. Lanto, Maamor D.
12. Macalangcom, Yussuf Candidato R.
13. Macabangkit, Zaragoza
14. Macaumbos, Datu Jubair L.
15. Madid, Nomaire M.
16. Mapandi, Jr., Gonoranao U.
17. Mitmug, Jr., Rasul Yap
18. Naga, Yasir Pangadapun
19. Pacasum, Saripada Lucman Jr.
20. Rasuman, Magombaya D.
21. Solaiman, Ali-AsgarMacabago
22. Tomawis, Ismael M.

Lanao del Sur (2nd District)
1. Amatonding, Bai Pindao L.
2. Ampaso, Abdulasis L.
3. Balindong, Yasser A.
4. Bantao, Zahrain M.
5. Bashier, Owaida T.
6. Hadjinor, Alim Abdulbasit A.
7. Macadato, Macacuna B.
8. Macapanton, Datu Ibra
9. Pamaloy, Madaraop B.
10. Paramihan, Alonto P.
11. Sumay, Camar D.
12. Tago, Paisalan P.
13. Yahya, Ahmad Tambas L.

Maguindanao (1st District)
1. Abdula, Odin T.
2. Adamat, Dr. Ronald L.
3. Algabre, Shiela
4. Ambolodto, Datu Habib S.
5. Bajunaid, Baglaph M.
6. Baraguir, Manan O.
7. Blao, Datu Khadafy Dilangalen
8. Kusain, Arafat A.
9. Lauban, Datu Marhomsal K.
10. Lidasan, Armando D.
11. Mangutara, Mimbalawag
12. Mastura, Camarod P.
13. Mastura, Habib M.
14. Mastura, Ishak V.
15. Sabpa, Datu Nestor B.
16. Sinsuat,Datu Bimbo Q.
17. Sinsuat, Datu Roonie Q.
18. Zaman, Saipona U.

Maguindanao (2nd District)
1. Amolan, Ramon Mike Z.
2. Ampatuan, Abdel Roden A.
3. Ampatuan, Aladdin I.
4. Ampatuan, Settie Farah M.
5. Bagundang, Kim M.
6. Esmael, Basit K.
7. Lumenda, Bensadie T.
8. Makakena, Saidali M.
9. Mangudadatu, Khadafeh G.
10. Mentang, Datu Pike T.
11. Midtimbang, Datu Nathaneil S.
12. Midtimbang, Midpantao M.
13. Mohammad, Edzrael L.
14. Sabpel, Abdullatip P.

Sulu (1st District)
1. Abubakar, Halman Rene Hernandez
2. Annil, DM, Dr. Amildasa D.
3. Burahan, Nedra S.
4. Gumbahali, Edmund C.
5. Hassan, Alhabsi M.
6. Indanan, SR. Abdurhaman S.
7. Izquerdo-Isahac, Dr. Charina (MPH)
8. Salahuddin, Abijar-E Anam
9. Timuay, Jayton Jala
10. Tingkahan, Rizal Jr. A.
11. Tulawie, Nevocadnizar
12. Ynawat, Nazir H.
13. Tulawie, Benhajar T.

Sulu (2nd District)
1. Alih, Nadia A.
2. Anni, Abdel S.
3. Burahan, Anton
4. Daiman, Nouh M.
5. Daud, Dehama T.
6. Estino, Abdullajid S.
7. Estino, Bensar S.
8. Jauhari, Abdulbasit A.
9. Karimuddin, Abdulwahab Jala
10. Sangkula, Nurudum A.
11. Tulawie, Nurwiza S.

Tawi-Tawi
1. Abubakar, Ponchita S.
2. Ahaja, Bahidjan Rowena K.
3. Alih, Eddie M.
4. Bawasanta, Rodolfo Antoyan
5. Dayan, Al-Trekee Pon
6. Hajiri, Hadji Hadar M.
7. Kadil, Nasser M.
8. Kamaluddin, Mabibi Kiram H.
9. Mahalan, Teddy H.
10. Matolo, Shameera S.
11. Mustapha, Joe Omar
12. Tambut, Amirbahar A.

Province not Indicated
1. Cali, Aboali J.
2. Kamaluddin, MabibKiram H.
3. Lucman, Salamudin
4. Suenan, Romeo D.
5. Abdulwahab, Jala Karimudin
6. Rejie M. Sahali – Generale
7. Adiong, Ansaruddin Abdul Malik Alonto
8. Amirbahar A. Tambat
9. Albert A. Husin
10. Nujay M. Sahali
11. Benito Agham